Популярне

12 січня в історії Тернополя

Сторінками історії: 1881 - народився політичний діяч Марко Каганець, 1938 - помер голова Уряду ЗУНР Сидір Голубович. 

 12 січня 1880 року – у Тернополі народився український композитор, диригент, педагог Василь Безкоровайний.

12 січня 1881 року - у с.Коропець Монастириського району народився політичний діяч Марко Каганець. У 1905 р. М. Каганець заснував кредитову кооперативну спілку та читальню товариства «Просвіта», де був її головою. Брав активну участь у діяльності повітових, крайових громадських організацій, народних віч у м. Львові. 6 лютого 1908 р., протестуючи проти фальсифікації передвиборчої боротьби, Марко Каганець був заколотий багнетами.

12 січня 1889 року – у Кутківцях народився військовик, громадський діяч Василь  Болюх. З початком Першої світової війни був мобілізований до австро-угорської армії. Активний учасник національно-визвольних змагань, був першим воєнним командантом Тернополя і повіту, а з переходом УГА за Збруч - Житомира і Проскурова (нині м.Хмельницький). Як сотник УГА брав участь в українсько-польській війні 1918-1919 рр. Із 1935 р. - посол до польського сейму від Тернопільсько-Збаразько-Золочівського округу. Під час Другої світової війни співпрацював з українським підпіллям, згодом еміґрував до Австрії, далі - до Німеччини, а звідти у 1949 р. - до Австралії. На новому місці розвинув активну громадську діяльність, став першим головою Об'єднання українців Австралії. Помер 17 вересня 1955 р.

12 січня 1930 року - у Чернівцях народився заслужений працівник культури України Юліян Кройтор. Був першим директором обласного театру ляльок. Ю. Кройтор - один з організаторів і режисерів перших на Тернопіллі свят пісні й танцю, творчих звітів районів у м. Тернополі, творчих звітів Тернопільщини в м. Києві, багаторічний режисер-постановник обласних масових заходів, свят, фестивалів, оглядів-конкурсів, концертів.

12 січня 1938 року – у Львові помер глава Уряду ЗУНР, уродженець с.Товстеньке на Чортківщині Сидір (Ісидор) Голубович. Працював у Тернополі, де відкрив власну адвокатську контору. Очолював "Просвіту" і "Сокіл", брав активну участь у роботі Подільської ради - української політичної організації краю, у виданні часописів "Подільське слово" і "Подільський голос". У 1911 р. обраний до австрійського парламенту, а в 1913 р. - й до Галицького сейму, очолював у Львові "Центральний банк" і редакцію газети "Українське слово". Державний секретар судівництва в першому уряді ЗУНР, співавтор тимчасової конституції та законів республіки, умов злуки УНР і ЗУНР в соборну Українську державу. З середини грудня, коли уряд перебував у Тернополі, тимчасово виконував обов'язки його голови. 3 січня 1919 р. затверджений УНРадою у Станіславі головою Ради державних секретарів, одночасно обіймав портфелі державних секретарів фінансів і торгівлі та промислу. Від 9 червня того ж року уповноважений із внутрішніх справ Диктатора ЗУНР Є. Петрушевича. Разом із ним у листопаді цього ж року виїхав до Відня. Восени 1923 р. повернувся до Львова, де невдовзі очолив Українську народно-трудову партію, брав участь у підготовці створення УНДО, однак із середини 1925 р. покинув політичну діяльність. Згодом працював адвокатом, спочатку у Львові, а від 1929 р. - у Заложцях (нині смт Залізці) на Тернопільщині. Похований на Личаківському кладовищі у Львові.

12 січня 1940 року – у м.Бучач народився професор математики Політехнічного Інституту штату Нью Джерзі (США) Роман Воронка. Заслужений діяч науки і техніки України 1993 p. Голова Товариства української мови США, співзасновник фонду допомоги дітям Чорнобиля, Фонду допомоги Руху, Фонду допомоги Україні, Координаційного комітету допомоги Україні. Спеціальність: асимптотичні методи в прикладній математиці диференціальних рівнянь з частинними похідними. Знаний у науковому світі як автор формул у математичній генетиці voronka-keller formulae.

12 січня 1971 року – помер уродженець с.Зарваниця Теребовлянського району, вояк Легіону УСС та офіцер Армії УНР, публіцист, редактор, діяч української діаспори Петро Кононович Сагайдачний. Помер  у м. Нью-Йорку (США).

12 січня 1979 року - у Нью-Йорку помер офіцер УГА, педагог, класичний філолог, гімназійний професор, громадсько-просвітній діяч, уродженець Козівщини Роман Чубатий.

12 січня 1989 року – на Хмельниччині народився український футболіст Олексій Притуляк. Деякий час грав у складі команди «Нива» Тернопіль.

12 січня 2008 року – в Канаді помер священик, церковний і громадсько-просвітній діяч у діаспорі, уродженець Зарваниці Іван Гаврилюк.

 

 

Джерело: http://ternopoliany.te.ua

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Loading...

Вибір редакції

Січ
29
У голови Тернопільської ОДА – новий гуманітарний заступник. Що про нього відомо

Про призначення на посаду заступника голови Тернопільської обласної державної адміністрації призначено Арсена Романовича Марчишака. Розпорядження підписав голова облдержадміністрації Ігор Сопель. Він відповідатиме за гуманітарний блок питань.

НОВІ КОМЕНТАРІ

Погода

parkovka.ua