Популярне

Проблема сказу на Тернопільщині

За останні роки для нашої області сказ став одним з найбільш актуальних та особливо небезпечних захворювань.

 

За підсумками 2012 року Тернопільщина займала одне з перших місць в Україні щодо кількості зареєстрованих випадків сказу серед тварин. Також у 2010 та 2011 році у Бучацькому та Ланівецькому районах було зареєстровано два випадки, де люди загинули від гідрофобії.

Цьогоріч в Україні вже зареєстровано шість летальних випадків.  Щоправда Тернопільщину ця сумна статистика оминула. У 2015 році в області зменшилась кількість звернень людей за медичною допомогою з приводу покусів, подряпин, ослинень тваринами, але кількість призначених антирабічних щеплень постраждалим збільшилась.

«Хоча вірус сказу передається людині під час укусу хворої тварини, все ж щепленню підлягають всі хто контактував з нею. На Тернопільщині гостро стоїть проблема з вакцинацією. Адже цьогоріч збільшилася кількість сказу серед тварин, а відтак кількість людей, які з ними контактували. Всі вони потребують вакцинації.  Для щеплення використовують антирабічну вакцину і антирабічний імуноглобулін. Остання у цьому році взагалі не використовувалась

Проблема у тому, що вакцини немає в Україні. Тому зустрічаються і такі випадки, коли постраждалі власним коштом закупляються її закордоном», - розповідає  завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» Марія Павельєва.

Основні переносники сказу – лисиці. Тварини не бояться навідуватись до людський помешкань та, таким чином, розносити вірус.

«Останній часом лисиці все частіше заходять на людські подвір’я і відповідно контактують або ж людьми, або ж зі свійськими тваринами.

Також сказ реєструється і серед безпритульних тварин. Навіть не зважаючи на те, що чотирилапі  кліпсовані та щеплені проти сказу – все ж вони також хочуть їсти та часто контактують з зараженими тваринами», - продовжує пані Марія

Як зазначають у санепідемстанції – основна проблема поширення сказу полягає  у тому, що на Тернопільщині, тай по всій Україні, не проводиться облік тварин. Якби ж кожен домашній кіт чи собака щорічно проходили відповідні обстеження, проблем вдалося б уникнути.

Додамо, що особливістю сказу є те, що перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), це робить лікування практично неможливим. Людина помирає протягом 5-7 днів у важких муках. Отже, щоб не захворіти на сказ, треба оберігатись від укусів тварин (особливо бродячих та диких), а при отриманні укусів за призначенням лікаря отримати курс профілактичних антирабічних щеплень.

Збудник сказу є у слині і в мозку хворої тварини, або, здавалося б, клінічно здорової, адже перші прояви у неї можуть з’явитися вже за 10 днів. Перебіг сказу у різних тварин має свої особливості. Хворі на сказ лисиці не нападають на людей, не наносять їм важких укусів, не бояться нікого, не збуджені, забігають у населені пункти і йдуть до людей. У собак змінюється поведінка: злі стають лагідними і, навпаки, ласкаві проявляють агресивність, не знаходять собі місця, безупинно ковтають повітря. Коти поводяться агресивно. Загально прийнятними клінічними ознаками сказу у тварин є зміна поведінки, збудження, слиновиділення, блювання, параліч м’язів.

 

 

Джерело: http://ternopoliany.te.ua

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Loading...

Вибір редакції

Січ
29
У голови Тернопільської ОДА – новий гуманітарний заступник. Що про нього відомо

Про призначення на посаду заступника голови Тернопільської обласної державної адміністрації призначено Арсена Романовича Марчишака. Розпорядження підписав голова облдержадміністрації Ігор Сопель. Він відповідатиме за гуманітарний блок питань.

НОВІ КОМЕНТАРІ

Погода

parkovka.ua