Популярне

Тернополяни не захищені від зміїної отрути

Катастрофічна ситуація склалася в області з забезпеченістю сироватками та вакцинами. Останні надходили в регіон упродовж року в мінімальних дозах, а сироватки централізовано не постачалися взагалі.

 

У випадках захворювання на ботулізм та правець цього року використовувались залишки вакцин з минулих років, але і цей резерв вичерпано. Тепер медичному керівництву залишається одне – молитися, щоб потреби в них до кінця року не було.

Нема, не було і не буде

«Номер один» неодноразово розповідала про складну ситуацію в області з централізованим забезпеченням вакцини для проведення планових щеплень. Та ще гірші справи з протиправцевою та протиботулічною, а також з антитоксичною протизміїною сироватками. Ці захворювання дуже небезпечні і нерідко закінчуються летально, тому при перших підозрах на них потрібно провести комплекс заходів, включаючи введення сироваток. Та, на жаль, їх в області немає.

У відповідь на інформаційний запит нашому виданню департамент охорони здоров’я ТОДА повідомив, що за останні три роки випадки укусів отруйними зміями у Тернопільській області не реєструвалися. Втім потреба в антитоксичній протизміїній імунній сироватці на рік становить 20 флаконів (200 мл) для надання невідкладної допомоги при потребі потерпілим з укусами змій. Значно гірша ситуація у сусідній Івано-Франківщині. Там проблема укусів змії більш розповсюджена, особливо в літньо-осінній період. Лише у першому півріччі зафіксовано два таких випадки. Тоді використовували залишки вакцин з минулого року. Зараз сироватки немає ані в регіонах, ані в Україні в цілому. Річ у тім, що країною-виробником, яка постачала препарати, була Російська Федерація. Нещодавно вона підняла ціни на імунні сироватки у кілька разів. Так під час селекторної наради з представниками МОЗ була озвучена вартість у 90 тис. грн. за дозу. Відтак препарат цьогоріч централізовано не закуплявся.

Аналогічна ситуація з протиботулічною та протиправцевою сироватками. За даними департаменту, за період 2014 року по області зареєстровано 18 випадків захворювання на ботулізм. Утім летальності не було. Впродовж 2015 року зареєстровано 4 випадки захворювання. Один – летальний. Річна потреба у протиботулічній сироватці у кожному районі області практично однакова – 3 дози. І лише у м.Тернополі – сім.

Річна потреба області в протиправцевій вакцині складає 5200 доз. Упродовж 2014 року зареєстровано 3 випадки захворювання на правець. Один випадок серед дорослих – летальний. За повідомленням департаменту, на даний час протиботулічна та протизміїна сироватки в області відсутні.

- Тернопільська область належить до територій з високим ризиком зараження та рівня захворюваності на правець, - розповідає головний позаштатний епідеміолог ДОЗ ТОДА Марія Павельєва. - Щорічно реєструються випадки, в тому числі летальні. У цьому році випадків правця поки не зареєстровано. Два роки тому випадки правця реєстрували серед дитячого населення. Такого раніше ніколи не було. Враховуючи перебої і недостатнє забезпечення імунологічними препаратами, виникла небезпека захворюваності серед дітей. Відсоток охоплення дорослого населення проти правця у 2015 році становить 0,5%, у той час як в 2012 році – близько 50%.

Раніше вакцини для проведення екстрених заходів при підозрі на правець постачалися централізовано. На сьогодні проблема в тому, що цих вакцин немає в Україні.

Наголошують на профілактиці

Торік область отримала централізовано правцевий анатоксин у 20-дозових ампулах. Поставка надійшла у вигляді гуманітарної допомоги.  Проблема була в тому, що для однією людини потрібна лише одна доза вакцини. 20-дозові ампули використовують лікувальні заклади з великим напливом людей, адже термін придатності відкритої ампули - всього дві доби. Щодо протиправцевої сироватки, то її закупляли за кошти місцевих бюджетів. Так лікувальні заклади мали в запасі необхідну кількість доз. Загалом в області від початку року закуплено 190  доз протиправцевої сироватки на суму близько 10 тис. грн.

- В області склалася складна ситуація з забезпеченням імунобіологічними препаратами. Дифтерійно-правцевий анатоксин востаннє область отримувала в грудні 2012 року. Тому відсоток імунізації населення надзвичайно низький, - продовжує Марія Павельєва. - Враховуючи, що новий календар профілактичних щеплень не передбачає проведення щеплень проти правця вікової категорії, старшої за 60 років, усе доросле населення щеплюється препаратом АДПМ,  у якому є складова структура як від дифтерії, так і правця. Правцевий анатоксин закупляється за кошти місцевого бюджету. Він використовується при укусах тварин, обмороженнях, травмах. У таких випадках проводиться екстрена профілактика правця: спершу з’ясовується щеплювальний статус людини, тобто коли вона останній раз отримувала щеплення. Якщо ще не пройшло п’ять років, то проводити щеплення не потрібно. Якщо пройшло п’ять років і більше, тоді обов’язково.

Загалом правцевий анатоксин має невисоку вартість. Колись він коштував трохи більше 1 грн. Проблем з його закупівлею ніколи не було. Біда в тому, що наразі його нема в Україні.

Щодо випадків ботулізму, то вони в області реєструються щорічно. В цьому році зафіксовано три випадки захворювання. Один з них – летальний. У 2012 році летальний випадок пов'язаний із вживанням овочевої консерви. Як пояснила Марія Павельєва, збудник ботулізму гине при температурі 120 градусів. Людина в домашніх умовах не може простерилізувати продукти.

- У лікувальних закладах має бути безпечний мінімум сироваток на випадок необхідності у їх терміновому застосуванні, - підкреслює епідеміолог. - Сироватки закупляються за кошти місцевого бюджету. Зараз постало питання про те, щоб їх надали централізовано. У зв’язку з тим, що вартість цих сироваток надзвичайно висока, бюджети не спроможні взяти ці витрати на себе. Прикро й те, що навіть коли б людина сама хотіла купити сироватку, її немає звідки дістати. Тому МОЗ дозволив використовувати незареєстровані в Україні сироватки.

Не кращою залишається ситуація з проведенням планових щеплень. Так забезпечення імунобіологічними препаратами теж мінімальне. Імунізація населення проводиться у відповідності до забезпеченості препаратами: де є вакцини, там проводять щеплення, де немає – ні.

У МОЗ обіцяють, що до кінця року регіони будуть з вакцинами та сироватками. Однак станеться це не раніше листопада-грудня. Що робити до цього часу? Сподіватися, що потреби у них не буде, тому медики особливо наголошують на профілактиці.

 

http://tenews.te.ua/news_all.php?id=7915

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Loading...

Вибір редакції

Січ
29
У голови Тернопільської ОДА – новий гуманітарний заступник. Що про нього відомо

Про призначення на посаду заступника голови Тернопільської обласної державної адміністрації призначено Арсена Романовича Марчишака. Розпорядження підписав голова облдержадміністрації Ігор Сопель. Він відповідатиме за гуманітарний блок питань.

НОВІ КОМЕНТАРІ

Погода

parkovka.ua